Aktuality

Jak vybrat stavební firmu?

Na základě našich dlouholetých zkušeností jsme sepsali několik poznámek a rad, jak vybrat stavební firmu. Ten, kdo stavbu zadává, i ten, kdo ji realizuje, by totiž měl mít stejný cíl – realizovat dobrou, vyhovující a kvalitní stavbu. Investor ji bude spokojeně užívat a pro nás to bude další stavba, která nás bude reprezentovat.

Podle čeho by si zákazník měl vybírat stavební firmu?

Snad nejdůležitější věc v přípravě stavby je kvalitní projekt. Ten si lze představit jako navigaci uprostřed Prahy. Vše je v projektu popsáno.

Vedle toho je nezbytný a opravdu důležitý dobře zpracovaný výkaz výměr. Ten si lze představit jako tabulku, kde je u každé položky konkrétní cena a počet kusů (např. m2, kusy, metry atd.). Při výběru stavební firmy pak stavebník může objektivně srovnávat nabídky různých firem.

Investor pak srovnává konkrétní položky, které jsou ve výkazu výměr jmenovány. Pak se nestane, že jedna firma nabízí nejlevnější kotel, druhá průměrný a třetí velmi kvalitní a tedy drahý. Bez výkazu výměr to ale investor nepozná.

Kdo má zpracovat výkaz výměr?

Na základě mé zkušenosti je lepší, pokud výkaz výměr zpracuje projektant. Pak je totiž zadání pro všechny stavební firmy stejné.

V případě, kdy je výkaz výměr zpracován stavebními firmami ve výběrovém řízení, jsou pak odlišné a opět se nesrovnává srovnatelné. Zákazník si ani nemůže být jistý, jestli je ve výkazu výměr vše a není v něm prostor pro neočekávané vícepráce.

Je dobré vybírat stavební firmu jen podle ceny?

Výběr stavební firmy podle výkazu výměr je jen jedním krokem při výběru dodavatele. Cena je však jen jeden parametr výstavby. Snad i důležitější jsou reference, zkušenosti, lhůty při realizaci a délka záruky.

Určitě je vhodné se seznámit s danou firmou, nesrovnávat jen čísla. Promluvit si s vedoucím firmy, prověřit si reference, potkat se s předchozími zákazníky.

Jedině tak si může investor objektivně porovnat jednotlivé nabídky a firmy.

A zbývá začít stavět…

Následně je dobré si vybrat několik firem, které budoucího stavebníka osloví svou kvalitou, referencemi, ohlasem od známých. Pak zbývá domluvit osobní schůzky a nakonec vybrat nejlepší stavební firmu.

Author


Avatar